Dejavnosti:

- upravljanje z javno fekalno in meteorno kanalizacijo,

- odvajanje in čiščenje odpadnih voda,

- čiščenje greznic in malih komunalnih čistilnih naprav (MKČN),

- izdaja projektnih pogojev in soglasij k gradbenim dovoljenjem, prostorskim načrtom, ipd., ter potrdil o

kanalizacijskih priključkih,

- izdaja ocene obratovanja za MKČN do 50 PE.,

- vodenje katastra in zakonsko predpisanih evidenc,

- oddaja kemičnih WC-jev v najem.

Kanalizacija in čistilne naprave:

Komunala Izola d.o.o. ima v upravljanju javni kanalizacijski sistem v občini Izola, vključno z objekti na tem kanalizacijskem sistemu. Najpomembnejši objekti so črpališče v Cankarjevem drevoredu v Izoli, tlačni vod iz tega črpališče proti Kopru, prelivni bazeni in črpališče padavinskih vod ter mali komunalni čistilni napravi (MKČN) v Kortah in Cetorah. Večji del kanalizacijskega omrežja je mešanega sistema – po enem kanalizacijskem vodu se torej odvaja fekalna in ob padavinah tudi meteorna voda.

Odvajanje komunalne odpadne vode:

Za odvajanje komunalne odpadne vode je v občini Izola zgrajenih več javnih kanalizacijskih sistemov. Največji kanalizacijski sistem je tisti, ki odvaja odpadno vodo iz območja mesta Izola in Jagodja preko črpališča v Cankarjevem drevoredu v Izoli in tlačnega voda do Kopra, kjer se očisti na čistilni napravi na Serminu.

Drugi deli javnega kanalizacijskega sistema so še v Kortah in Cetorah, kjer se zaključita za malima komunalnima čistilnima napravam in pa v Maliji ter na Mali sevi, ki se zaključita v čistilni napravi v Piranu in s katerima omrežjema upravlja Okolje Piran.

Čiščenje komunalne odpadne vode:

Odpadne vode mesta Izola in Jagodja se čistijo na čistilni napravi Koper na Serminu. S to čistilno napravo zaenkrat upravlja Komunala Koper d.o.o. V letu 2010 se je na tej čistilni napravi očistilo skoraj 1.000.000 m3 komunalne odpadne vode, ki je pritekla iz Izole.

Komunalne odpadna voda iz dela vasi Korte, predvsem zaselka Čedlje in Žaneštra, pritečejo po ločenem kanalizacijskem omrežju na MKČN Korte, kjer se tudi očistijo. Ta komunalna čistilna naprava bo v končni fazi in ob razširjeni kapaciteti čiščenja, lahko sprejela in očistila vso komunalno odpadno vodo iz Kort.

Tudi vas Cetore je opremljena z MKČN, zmogljivosti 150 PE. V vasi Cetore se je v zadnjih letih povečalo število prebivalcev, zaradi česar bo kmalu dosežena največja zmogljivost čiščenja te MKČN. Slednje pa zahteva povečanje njene čistilne zmogljivosti.

Greznice in MKČN pri zasebnikih:

Obstoječe pretočne greznice, na katere so priključene odpadne komunalne vode iz objektov na podeželju, bodo morale biti do konca leta 2015 opuščene in nadomeščene z malimi komunalnimi čistilnimi napravami in sicer na tistih območjih, kjer zaradi razpršenosti individualnih gradenj ne bo zgrajena javna kanalizacija. Male komunalne čistilne naprave, ki jih investitorji kupijo morajo imeti ustrezen certifikat o skladnosti, ustrezno tehnično dokumentacijo, za njih pa mora biti izveden tudi ustrezen zapisnik o zagonu in preizkusu. Zasebniki, ki postavijo MKČN, so o tem dolžni obvestiti Komunalo Izola d.o.o., ki izvaja storitve obvezne občinske gospodarske javne službe odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Na vlogo investitorja, ki jo vloži pri Komunali Izola d.o.o., se izvede še postopek ugotovitve pravilnosti delovanja take naprave in na koncu izda oceno obratovanja vsake posamične MKČN.

Podjetje je zasebnikom, ki imajo greznico oz. MKČN dolžno zagotoviti tudi odvoz grezničnih gošč oz. odvečnega blata, ki ga posameznik naroči na sedežu podjetja po potrebi oziroma vsaj enkrat na vsaka tri leta. Greznične gošče ter blato iz greznic in MKČN se odvaža v nadaljnjo obdelavo na centralno čistilno napravo na Sermin v Kopru.

Ostale storitve:

V DE kanalizacija se izdaja projektne pogoje in soglasja v postopkih pridobivanja gradbenih dovoljenj, kakor tudi različna potrdila v skladu z občinskim odlokom o odvajanju in čiščenju odpadnih voda. Investitorji ali njihovi pooblaščenci lahko zaprosijo za navedene listine z oddajo vloge, ki jo napišejo sami ali pa izpolnejo že pripravljen obrazec »vloga za soglasje« oziroma »potrdilo o kanalizacijskem priključku«, ki ga dobijo na sedežu podjetja oziroma na naši internetni strani.